Bankovanie a moxovanie je príkladom toho ako aj jednoduché veci môžeme využiť pre svoj prospech. V súčasnej modernej a pretechnizovanej dobe sme si všeobecne zvykli jednoduché veci podceňovať, pretože máme pocit, že nebudú fungovať. Niekedy však práve týmito jednoduchými a malými krokmi sa môžeme dostať ďalej.
História oboch metód siaha pred náš letopočet. Prvé záznamy o bankovaní pochádzajú zhruba z obdobia 3300 rokov pr.n.l. z Mezopotámie. Bankovanie poznali aj starí Egypťania, o čom svedčia zápisy na Eberovom papyruse z obdobia okolo 1550 rokov pr.n.l. Z Egypta sa cez Grécko dostalo postupne bankovanie aj do Európy. Spočiatku sa používali banky z kravských rohov, z tekvíc neskôr bambusové, keramické, porcelánové, gumové a silikónové. Najpoužívanejšie sú však banky sklenené. Moxovanie pôvodne pochádza z Japonska a spomína sa aj starej Číne v slávnej knihe „Vnútorný kánon Žltého cisára“ z obdobia 3.-1. storočia pr. n.l. Do Európy ho pravdepodobne doviezli Holanďania v 16. storočí. Do širšieho povedomia verejnosti sa stále dostáva veľmi pomaly.
Bankovanie (reflexná vákuumterapia) je metóda založená na prikladaní nahriatych sklenených baniek, pri ochladzovaní ktorých dochádza k vzniku podtlaku. V takto ošetrenej oblasti dochádza k lepšiemu prekrveniu, uvoľneniu svalstva, priaznivo pôsobí na lymfatický systém, zlepšuje sa kožný metabolizmus, tým sa podporuje regenerácia kože, zlepšuje sa činnosť potných a mazových žliaz,… Sprievodným javom bankovania je ťah a pnutie kože (nie bolesť), teplo, môžu sa vytvoriť mierne modriny. Je vhodné ho aplikovať pri stuhnutí a bolestiach chrbta a šije, celulitíde, k uvoľneniu napätia…
Trvanie: cca 5-20min
Kontraindikácie: poruchy krvnej zrážanlivosti (krvácavé stavy), antikoagulačná liečba, otvorené rany, zápaly a jazvy v mieste aplikácie, miesta nad kŕčovými žilami, hemangióm na koži, znamienka nad povrchom kože, oblasť brucha a dolnej časti chrbta v tehotenstve.
Moxovanie je veľmi príjemná a bezbolestná liečebná metóda tradičnej čínskej medicíny, pri ktorej sa zapálenou moxou nahrievajú akupunktúrne body. Ich prehrievaním sa teplo dostáva do hĺbky, kde podporuje cirkuláciu energie Qi a z organizmu sa odstraňuje chlad a vlhkosť. Zapálená moxa pôsobí nielen svojím sálavým teplom ale aj liečivou energiou spaľovanej paliny (Artemisia vulgaris), niekedy sa pridávajú aj iné bylinky, ako zázvor a cesnak. Moxa má zvyčajne tvar cigary. Niekedy sa používajú aj tzv. nedymiace moxy.
Procedúra trvá do 30minút (v závislosti od množstva prehrievaných bodov), robí sa zvyčajne 1x týždenne, pri akútnych stavoch aj častejšie.